Kurz "Roubování ovocných stromů v permakulturní zahradě"

O semináři

Chtěli byste se naučit jak si sami vypěstovat sazenice ovocných stromů, jak si namnožit oblíbené odrůdy ze své zahrady nebo třeba ze zahrady svých rodičů či prarodičů? Zveme vás na jednodenní seminář věnovaný roubování ovocných stromů, zejména jabloní a hrušní, v permakulturní zahradě. Seminář začneme povídáním o ovocných stromech obecně, o tom co je to podnož a co je to ušlechtilá část stromu neboli odrůda, o tom jak získat další a další stromy od vybrané odrůdy, o vlivu podnože na růst stromu, a o konkrétních způsobech roubování. Budeme pokračovat praktickým nácvikem roubování "v ruce", kdo bude chtít může si domů odvézt vlastnoručně naroubovanou jablůňku. Povíme si také o výhodách (pře)roubování přímo na větší stromy v zahradě, a následně bychom šli do sadu a ukázali si venkovní roubování v praxi. Vše bude také záležet na počasí. Pro účast na semináři nepotřebujete žádné nářadí, vše bude k dispozici.

O lektorovi

O pěstování všeho možného se zajímám od dětství. Postupně mě čím dál víc přitahovaly ovocné stromy, a tak jsem se od malé zahrádky přes větší zahrádku dostal až k současnému stavu, kdy mám více než tři hektary ovocných sadů. Samozřejmě že sazenice stromků také nakupuji, ale čím dál tím víc mi dělá radost vypěstovat si sazenice sám. A když mi někdo z kamarádů ukazuje na své zahradě krásný strom s chutným ovocem, nemusím následně pátrat po odrůdě v ovocných školkách, mohu si jen odebrat roub a sazeničku si vypěstovat sám.

Formálně nemám žádné arboristické ani ovocnářské vzdělání, povoláním jsem geofyzik. Nicméně ovocnařením a roubováním se zabývám již mnoho let, a tak mohu postupy které v mých podmínkách fungují předat dál. A to s vědomím a s vlastní zkušeností že se nejedná o nic příliš složitého, že to zvládne i mírně poučený laik.


O permakultuře

Možná se teď ptáte proč je v titulu semináře zmíněna permakultura. Jednak je to proto že naše zahrada byla zařazena do Sítě Permakulturních Projektů ČR, a jednak proto že princip vlastního pěstování sazenic ovocných stromů, a tedy možnost vzít roub ze stárnoucího stromu a vypěstovat si z něj novou mladou vitální sazeničku, to vše podle mě přispívá k trvalé udržitelnosti ovocné zahrady.

Termín kurzu:
neděle 28.2.2021, začátek v 10 hodin, předpokládaný konec mezi 17 a 18 hod. (kurz je již naplněn)
neděle 7.3.2021, začátek v 10 hodin, předpokládaný konec mezi 17 a 18 hod. (jsou volná místa)

Místo konání: na naší farmě Lipiny 15, cca 50 km jižně od Prahy, podrobnosti viz Kontakt

Doprava: v neděli k nám bohužel hromadná doprava nejezdí. Pokusíme se domluvit spolujízdu s těmi kdo pojedou autem, nebo pro vás zajedu na Dobříš kam autobus i vlak jezdí.

Cena: 1000,- Kč (v ceně lehký oběd - vegetariánská polévka s chlebem)

Přihlášky: posílejte nejlépe e-mailem, ale samozřejmě můžete i zavolat nebo napsat SMS, viz Kontakt

Kurz řezu ovocných stromů: pro zájemce je možno kurz roubování spojit s kurzem řezu ovocných stromů. Zvýhodněná cena za oba kurzy 1800,- Kč. Pro zájemce možnost přespání ve společných prostorách na vlastní karimatce ve vlastním spacáku.

Zpět na úvodní stránku

Aktualizováno 2. 1. 2021