Kurz "Řez ovocných stromů v permakulturní zahradě"

O semináři

Zvu vás na jednodenní seminář věnovaný zejména zimnímu řezu jádrovin v permakulturní zahradě. Seminář začneme v přednáškové místnosti povídáním o ovocných stromech obecně, o tom zda pěstovat raději zákrsky nebo spíše vysokokmenné tvary, o péči o ovocný strom během roku, o důvodech proč ovocné stromy řezat, o druzích řezu, a o konkrétních způsobech a termínech řezu. Ukážeme si nůžky a pilky a další sadařské nářadí které se mi léty osvědčilo. Naplněni znalostmi bychom následně šli do sadu a ukázali si řez v praxi. Vše bude ovšem záležet na počasí, které bude mít na průběh semináře velký vliv. Seminář bude zaměřený hlavně na pěstování jabloní a hrušní, ale můžeme se okrajově dotknout i dalších ovocných druhů. Pro účast na semináři nepotřebujete žádné nářadí, vše bude k dispozici.

O lektorovi

O pěstování všeho možného se zajímám od dětství. Postupně mě čím dál víc přitahovaly ovocné stromy, a tak jsem se od malé zahrádky přes větší zahrádku dostal až k současnému stavu, kdy mám více než tři hektary ovocných sadů. Vzhledem k tomu že se o ně starám prakticky sám, a že to není moje hlavní práce, ale mám to stále víceméně jako hobby, tak to ani nejde jinak než že se snažím stromy řezat co nejméně, citlivě, tak abych do vývoje stromu zasahoval co nejméně, abych zbytečnými zásahy nezpůsobil potřebu dalších zásahů. Nicméně, nejsem příznivcem absolutního nezasahování, domnívám se že šetrná péče o stromy výrazně prodlužuje jejich životnost a zlepšuje kvalitu vypěstovaného ovoce, a že zejména výchovný řez mladých stromků v prvních letech po výsadbě je velmi důležitý.

Formálně nemám žádné arboristické ani ovocnářské vzdělání, povoláním jsem geofyzik. K lektorování tohoto semináře jsem se dostal tak, že jsme se s kamarádem Danem Mikušíkem bavili o jeho sadech, Dan si mírně posteskl že nemá na údržbu stromů čas, a já ho začal přesvědčovat, že to zas tolik času nebude, že se na jeho stromy můžeme společně podívat. To byl tedy můj první seminář o řezu, trval asi dvě hodiny. Všem zúčastněným se to kupodivu líbilo, a tak mi Dan nabídl abych u něj na farmě Via Natura ve Skryjích uspořádal seminář pro veřejnost. Seminář měl mezi účastníky dobrý ohlas a tak jsem jej po tři roky opakoval. od roku 2020 pořádám semináře i u mě doma na Lipinách. Na semináři se tedy pokusím předat svůj pohled na věc a svoji zkušenost, ukázat které zásahy považuji za nezbytné a proč, přičemž rozhodně netvrdím že můj přístup je ten jediný správný :-).


O permakultuře

Možná se teď ptáte proč je v titulu semináře zmíněna permakultura. Jednak je to proto že naše zahrada byla zařazena do Sítě Permakulturních Projektů ČR, a jednak proto že vám budu v průběhu semináře tak trochu podsouvat svůj názor, že jedna z velmi dobrých způsobů samozásobitelského ovocnaření je pěstovat vysokokmenné stromy jádrovin na semenáčových podnožích a do přirozeného vývoje těchto stromů zasahovat co nejméně.

Termíny kurzu na jaře 2024:
sobota 24.2.2024, začátek v 10 hodin, předpokládaný konec cca mezi 17 a 18 hod. (v tomto termínu kurz bude, je možné se hlásit, jsou volná místa)
sobota 9.3.2024, začátek v 10 hodin, předpokládaný konec cca mezi 17 a 18 hod. (tento termín otevřu po naplnění termínu 24.2., ale pokud 24.2. nemůžete a 9.3. ano tak mi určitě také napište)

Místo konání: na naší farmě Lipiny 15, cca 50 km jižně od Prahy, podrobnosti viz Kontakt

Doprava: Hromadnou dopravou obtížně. Pokusíme se domluvit spolujízdu s těmi kdo pojedou autem, nebo pro vás zajedu na Dobříš kam autobus i vlak jezdí.

Cena: 1300,- Kč (v ceně lehký oběd - vegetariánská polévka s chlebem), záloha 500,- Kč.

Přihlášky: hlaste se prosím nejlépe e-mailem, ale samozřejmě můžete také napsat SMS nebo zavolat, viz Kontakt Místo v kurzu Vám budu závazně rezervovat po zaplacení zálohy.

Kurz roubování: kurz řezu je možné spojit s kurzem roubování ovocných stromů. Zvýhodněná cena za oba kurzy 2300,- Kč. Pro zájemce možnost přespání ve společných prostorách na vlastní karimatce ve vlastním spacáku.

Zpět na úvodní stránku

Aktualizováno 13.11.2023