Workshop "Výsadba světelného kořene"

O světelném kořenu

Světelný kořen je název pro varietu jamu čínského (Dioscorea batatas). Nadzemní část rostliny je liána dorůstající do výše několika metrů, pod zemí má rostlina dlouhý a směrem dolů ztluštělý kořen. Tuto rostlinu zmínil zakladatel antroposofie Rudolf Steiner jako potravinu která by mohla významnou měrou ovlivnit vývoj lidstva. Pro naši západní civilizaci ji znovuobjevil německý pěstitel Ralf Rössner. Více se o světelném kořeni dočtete na stránkách paní Jarmily Habrové svetelny-koren.cz.

O workshopu

Zvu vás na odpolední setkání věnované pěstování světelného kořene. Setkání začneme krátkou prezentací věnovanou pěstování světelného kořene. Vše si dopodrobna vysvětlíme, bude dost času na zodpovězení všech otázek a nejasností. Po teoretické části půjdeme ven a názorně si ukážeme výsadbu jednoletých kořenů a malých rostlinek předpěstovaných z pacibulek do pěstební bedny. Bude dost času i na sdílení zkušeností mezi účastníky workshopu navzájem, a zážitkem bude už jen samo setkání a vzájemné popovídání s lidmi které spojuje společný zájem o pěstování světelného kořene. V ceně kurzu je ochutnávka dvouletých kořenů a pro každého účastníka jedna malá rostlinka světelného kořene. Pokud bych tou dobou ještě neměl vyprodáno (neslibuji, toto nemohu zaručit), bude možné si koupit jak dvouleté kořeny na jídlo tak jednoleté kořeny pro vlastní výsadbu. Pro účast na semináři nepotřebujete žádné nářadí, vše bude k dispozici.

O lektorovi

Jmenuji se Petr Bulant, jsem nadšeným zahradníkem samoukem a hrdým majitelem ekologické farmy Lipiny 15. O pěstování všeho možného se zajímám od dětství. Postupně mě čím dál víc přitahovaly velké ovocné stromy, a tak jsem se od malé zahrádky přes větší zahrádku dostal až k současnému stavu, kdy mám více než tři hektary ovocných sadů a velkou zeleninovou zahradu.

Světelný kořen pěstuji již několik let. Základní znalosti jsem získal na přednášce paní Jarmily Habrové, a mám pocit že na tom není nic složitého. Přesto se stále setkávám s tím že se mne na pěstování někdo vyptává, že mají lidé dojem že jde o cosi tajemného a složitého. Před dvěma lety jsem na webové stránky dal tento obrázkový návod k výsadbě, ale proud otázek spíše zesílil, a tak jsem se rozhodl vyjít všem zájemcům vstříc a uspořádat tento seminář. Přijďte se tedy podívat jak světelný kořen pěstuji, přičemž rozhodně netvrdím že můj přístup je ten jediný správný :-).


Permakultura

Naše zahrada byla zařazena do Sítě Permakulturních Projektů ČR, a já se domnívám že pěstování rostlin podporujících duchovní vývoj člověka do permakultury patří.

Termín kurzu: předběžné termíny kdy by se kurz mohl konat jsou pátek sobota 12.5.2023 nebo sobota 20.5.2023, podle zájmu případných účastníků. Začátek vždy ve 14 hodin, předpokládaný konec workshopu kolem 18 hod. Pokud se nám bude chtít, můžeme pokračovat například přátelským posezením kolem ohně.

Místo konání: na naší farmě Lipiny 15, cca 50 km jižně od Prahy, podrobnosti viz Kontakt

Doprava: z Prahy přes Dobříš autobusem, nebo vlastním autem, v případě více motorizovaných účastníků se pokusíme domluvit spolujízdy

Cena: 500,- Kč

Přihlášky: posílejte nejlépe e-mailem, ale samozřejmě můžete i napsat SMS nebo zavolat, viz Kontakt

Zpět na úvodní stránku

Aktualizováno 26. 4. 2023