Pěstování světelného kořene

Světelný kořen je název pro varietu jamu čínského (Dioscorea batatas). Nadzemní část rostliny je liána dorůstající do výše několika metrů, pod zemí má rostlina dlouhý a směrem dolů ztluštělý kořen. Tuto rostlinu zmínil zakladatel antroposofie Rudolf Steiner jako potravinu která by mohla významnou měrou ovlivnit vývoj lidstva. Pro naši západní civilizaci ji znovuobjevil německý pěstitel Ralf Rössner. Více se o světelném kořeni dočtete na stránkách paní Jarmily Habrové svetelny-koren.cz.

Světelný kořen se pěstuje z pacibulek vyrůstajících v paždí listů víceletých rostlin. Z pacibulky vyroste za sezonu jednoletý kořen, který obvykle není větší než 30 až 40 centimetrů. Tento jednoletý kořen se přes zimu uskladní ve sklepě, a v další sezóně z něj vyroste dvouletý kořen který je již vhodný ke sklizni a obvykle je přibližně metr dlouhý. Na obrázcích níže vidíme dvouletý kořen pro srovnání vyfotografovaný s běžnou zahradní konví. Na spodním obrázku jsou vedle spodní části dvouletého kořene položeny jednoletý kořen a pacibulky.

Světelný kořen má speciální nároky na pěstování, a zejména jeho sklizeň je náročná na ruční práci – až metrové kořeny se musí dobývat ručně protože jsou extrémě křehké a abychom kořeny nepoškodili nelze použít žádné nářadí. Proto se světelný kořen pěstuje nejčastěji v bednách s pískem.

Jednoleté kořeny vysazujeme na jaře obvykle v dubnu, tak aby se nadzemní části rostliny objevily nad povrchem beden až když nebude hrozit nebezpečí ranních mrazíků. Bednu naplníme pískem asi tak 20 centimetrů pod okraj, pak dáme malou vrstvu slámy a na ní vrstvu kompostu.

Vyznačíme si rýhu a již můžeme na povrch kompostu pokládat jednoleté kořeny. Některé jsou větší, jiné menší, jiné úplně malinké.
Srovnáme je tak aby pěstební vrcholy byly ve vyznačené rýze. V bedně na obrázku vidíme jednu řadu jednoletých kořenů v zadní polovině bedny, a před nimi je ponechaný prostor do kterého později vysadíme jednu řadu rostlin předpěstovaných z pacibulek.

Kořeny zasypeme vrstvou kompostu a nakonec povrch pokryjeme slamnatým mulčem. Na obrázku vidíme také dvě tyče na okrajích bedny, mezi kterými později natáhneme provázky po kterých se budou rostlinky pnout.

A zde je pohled na bednu se světelným kořenem v plném létě. Tentokrát se díváme z druhého směru než u předchozích fotografií - vlevo naše bedna se světelným kořenem, vpravo tyče porostlé fazolem šarlatovým.


Pěstování světelného kořene z pacibulek

Pacibulky světelného kořene předpěstováváme doma nebo ve skleníku v malých sadbovačích. Menší pacibulky sázíme již v únoru, větší později. Rostlinky chráníme před mrazem a před slimáky, kterým velmi chutnají. V květnu, když již nehrozí nebezpečí nočních mrazíků, vysadíme rostlinky ven. Pozor na popálení sluncem, při přenášení z domova nebo ze skleníku ven je třeba rostlinky přivyknout slunečnímu svitu, například je ponechat několik dnů v polostínu někde pod stromem. Abychom si usnadnili podzimní sklizeň jednoletých kořenů, vysazujeme do velmi kyprého substrátu, nebo do beden s pískem. Můžeme například využít místo před řadou rostlinek pěstovaných z loňských kořenů tak jak jsme to popisovali výše. Rostlinky pěstované z pacibulek dosáhnou za sezónu dvou až tří metrů výšky a vyžadují tedy přiměřeně vysokou oporu.

Workshop "Výsadba světelného kořene"

Pokud se chcete osobně zůčastnit výsadby světelného kořene u nás na farmě, přijeďte na náš odpolední workshop "Výsadba světelného kořene".


Nabídka dvouletých a jednoletých kořenů a pacibulek

Dvouleté kořeny, tedy kořeny vhodné ke konzumaci prodáváme od podzimu do vyprodání zásob za 700 Kč/kg.

Pokud si chcete pěstování světelného kořene vyzkoušet sami, nabízíme buď jednoleté kořeny za 100 Kč/ks, nebo pacibulky za 8 Kč/ks, opět od podzimu do vyprodání zásob. Objednávky e-mailem, SMS nebo telefonicky, viz naše stránka s kontakty.

Zpět na úvodní stránku

Last updated 6. 12. 2021